Spørgsmål fra Janni, 50 år

Jeg har ikke tænkt mig at sende penge og det er en meget lang historie, der desværre afslører hvor dum jeg er. Jeg har snkket med en mand online nogle måneder. Jeg er faldet for ham. Han skulle være kommet på besøg nu, men han påstår han er strandet i nepal, hvor han skal bruge 3200 euro for at komme hjem. Det eneste jeg har på ham, er det tlfnr han bruger på trlegram. Han påstår han bor i berlin men jeg ved ikke om det er sandt. Jeg har kun billeder af ham men ingen adresse. Jeg vil forsøge at få hans kontonr , ved at lade ham tro at jeg vil hjælpe ham med penge. Men hvad skal politiet bruge for at spore ham? .

Svar fra rådgiver

Hej Janni,

Tak for dit brev. Jeg er ked af at høre, at nogen har forsøgt at udsætte dig for bedrageri på dén måde. Det er helt sikkert svindel, så du må endelig ikke sende nogen penge afsted. Der er formentlig ikke noget af hans historie, der er sand. Det er nok en gruppe, der sidder i et land uden for EU og skriver rigtig mange af dén slags beskeder i håb om, at folk falder for svindlen.

Du er ikke dum for at falde for dén her type svindel. Følelser kan sagtens opstå, selvom man ikke har mødt hinanden fysisk … jeg er bare glad for, det ikke også endte med økonomisk svindel.

Vi vil aldrig opfordre til at lave “selvtægt”, og politiet ville fortælle dig det samme. Hvis du gerne vil anmelde vedkommende, kan du sagtens gøre dét, men min personlige holdning ville være, at det nok er bedst at få blokeret profilen/profilerne alle steder og så småt komme videre fra den ubehagelige oplevelse, det er at være i din situation.

Uanset hvor mange oplysninger, du finder på dem, vil det formentlig ikke føre til nogen straf, og jeg er ikke sikker på, det er tiden værd. Det er selvfølgelig helt op til dig, men det kan være hårdt at blive i kommunikationen, og det er vigtigst uden tvivl, at du passer på dig selv.

Med venlig hilsen,

Emil fra scammed.dk

Kommentarer

Viser 1 kommentar

Janni Tak for svar. Jeg havde dog ingen intention om selvtægt, havde bare håbet politiet ville kunne fange forbryderne - der er så meget internet skam og jeg synes det er frygteligt at vinikke kan få fanget de kriminelle / at der ikke gøres mere, og at der ikke findes sider hvor det oplyses, feks hvis folk har billedere af skammere, så andre kan søge og dermed undgå skam - jeg har spildt næsten 4 mdr og er endt op med et knust hjerte - uanset han ikke er ægte, såer mine følelser for den person jeg troede han var.

1 måned siden

Emil, ekspert Hej igen. Nej, 'selvtægt' var også et for hårdt begreb. Det var mere forsøget på fortsat at blive i relationen og få flere oplysninger, jeg tænkte på. Og vi er helt enige i, at det er frustrerende, at der er en form for svindel, hvor man ikke kan gøre noget. Og især hvis de er fra et land, der ikke samarbejder med det danske politi. Jeg kan kun opfordre dig til at søge hjælp og tale med nogen. Der er en organisation, der arbejder med denne type sager, som har skrevet noget, du måske kan bruge. Selvfølgelig ikke dén del om banken og det økonomiske tab, men der er historier fra andre, der har oplevet det samme. Vh Emil fra scammed.dk

1 måned siden

Skriv en kommentar ...